Another Year Of Uni (Plans & Ideas)

Mariax-1-2.jpg

Ahojte. V pondelok mi začína nový semester a po troch mesiacoch prázdnin sa už celkom teším na rutinu a rozvrh. Koncom septembra/ októbra by som sa chcela presťahovať, zmeniť polohu, pretože centrum Prahy zrejme nie je pre mňa.

Ako ste si možno všimli, prerobila som tému blogu, ktorá sa bude pravdepodobne ešte postupne vylepšovať. Snažím sa definovať umelecký smer, ktorým by som sa chcela uberať. Spojiť módu s umením a mojím ja.

Nový vizuál, na ktorom som pracovala posledné mesiace je skorej úprimnou výpoveďou. Teším sa, keď vám budem môcť ukázať niečo viac, dúfam že ste ready na nový školský rok a budem veľmi rada, ak mi napíšete, či už do komentárov alebo do správ (cez kontaktný formulár), čo by ste radi na blogu videli, aký štýl sa vám páči alebo nepáči! 

// Hey! On Monday my new semester starts and after three months of rest, I am actually pretty exited about the routine and timetable. At the end of the September/ October, I am planning to move from my current accommodation and change location (living in the busy center in definitely not for everyone).

As you may have noticed, I´ve changed theme of the blog, which I will probably modify later. I am trying to define artistic direction which I would like to follow. Connect fashion with art and with myself.

The new visual I´ve been working on the during past months is more of a honest confession than a regular fashion blog. I can´t wait to show you more and I hope that you are ready for new school year! Feel free to write me your ideas, would you like to see/read or what kind of style you like on blogs ( in comments or via contact form). I will be very thankful! //

Mariax-2-2

pics by Jaro

 

 

mariestupak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s