How to: Edit Your Instagram Photos Like a Fashion Blogger

Marievas, How To Edit Instagram Picture Like a Fashion Blogger

A.K.A. how to make a mediocre picture look stunning and popping.

A.K.A how did the spot in between my eyebrows suddenly disappear ?

It took me some time to get from the blurry pictures of sunsets “enriched” with Mayfair filter, to actually decent looking Insta pics. I did actually think, that all those people with great Instagram feed are just living in some special galaxy, gifted with nonstop perfect lighting and beautiful sceneries. Nope. Nope. Nope. They all just have great apps and some basic photography skills.  I will list some of the apps that I use daily and explain why you should use them too.

Ako spraviť z priemerného obrázku fotografický skvost?

Ako som zázračne odstránila tú vyrážku medzi mojim obočím?

Trvalo mi to veru nejaký čas, pokiaľ som sa dostala z rozmazaných obrázkov západu slnka, upravených v Mayfair filtri, k celkom sušne vyzerajúcim záberom. Vážne som si myslela, že všetci ľudia so super Instagramovými fotkami žijú v nejakej alternatívnej galaxii, kde je stále dokonalé svetlo a perfektne upravené scenérie. Nope. Nope. Nope. Každý z nich má v mobile super appky a disponuje iba  základnými fotografickými znalosťami. V tomto článku opíšem moje najpoužívanejšie aplikácie a vysvetlím, prečo by ste ich mali používať aj vy. 

marievas, how to edit instagram picture like a fashion blogger1.   FACETUNE, 3,99 USD.  Details, details, details. Make that Gucci belt pop, your hair a little bit more shiny or give some great structure to your garden pics. Airbrush is a perf bonus that we all need in our lives.

Detaily a ešte raz detaily. Zvýraznite doplnky alebo časti outfitu, ktoré sa zdajú trocha fádne. Disponuje aj funkciou Airbrush, jednoznačne must-have.

2.   VSCO CAM, FREE.   Filter Mania.Even though you can download this app for free, you usually have to pay for special filters (that are totally worth it). I usually research new trends in filters on Pintrest ( just search “vsco filters”) and try to change them often, so my Instagram posts are fresh and on point.

Aj napriek tomu, že si môžte túto appku stiahnuť zadarmo, za väčšinu špeciálnych filtrov sa musí platiť (jednoznačne za to stoja). Zvyknem si vyhľadávať nové chic filtre na Pintreste (stačí dať do vyhľadávača “vcso filters”) a taktiež ich pravidelne obmieňať, nech sa moje fotky nestanú nudné. 

SUMMER FILTERS

This slideshow requires JavaScript.

CITY LIFE FILTERS

This slideshow requires JavaScript.

3. SNAPSEED, FREE.   Great app for the basic editing actions like cropping, perspective editing, adding some contrast or brightness. The function “healing” is amazing, when there is some unwanted object on your pic, that you haven´t noticed when taking the pic. Definitely must-have.

Skvelá appka na základné a prvotné upravovanie fotiek ako napríklad orezanie, zmena perspektívy, pridanie kontrastu a jasu. Funkcia “healing” je určite veľmi užitočná, ak pri upravovaní fotky nájdete niečo v pozadí, čo ste si pri fotení nevšimli a kazí to celkový dojem z fotky. 

mariestupak

2 thoughts on “How to: Edit Your Instagram Photos Like a Fashion Blogger

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s