The Best of : Cosmetic Products : May 2017

download (2)

I don´t think there is bigger cosmetic fanatic than me. My eyes just stick to every “bio,organic and handmade” thing ever. Big plus is shiny package and great smell of course. I swear, that I have tried almost every single cosmetic product on the market (well ,at least I purchased it and let it sit on my shelf until the expiration date passed).  Today I want to share with you some of my May favorites.

Niekedy mám pocit, že snáď neexistuje väčší kozmetický fanatik ako som ja. Moje oči majú špeciálny x-faktor na všetko s nápisom ” bio, organické a ručne vyrobené”. V-Š-E-T-K-O! Veľkým plusom je vždy samozrejme nablýskaný obal a super vôňa. Myslím si, že som vyskúšala hádam každý kozmetický produkt aký len môže byť haha. Dneska som sa rozhodla zverejniť pár mojich naj produktov, ktoré som používala počas Mája. 

download (1).jpg

  1. NUXE HUILE PRODIGIEUSE dry oil / multifunkčný suchý olej

For dry hair, skin or after shower, this oil is must-have for me. Smells great and luxury package makes it also beautiful piece on the bathroom shelf. Great product for you if: you have dry areas on your face or suffer from split ends

Na suché vlasy, pleť alebo len tak po sprche, pre mňa jednoznačne jeden z najobľúbenejších výrobkov. Vonia nádherne a vyzerá krásne aj na polične v kúpeľni. Kúp si ak: máš suché miesta na tvári alebo sa ti rýchlo tvoria rozštiepené končeky.

download (7)2. SALLY HANSEN: Salon Manicure Cuticle Eraser and Balm / balzam na nechty a nechtovú kožtičku

I don´t think any other hand-care product smells this heavenly. If there is a perfect smell of clean and moisturized hands, it is this one for sure! When using for a few times per day, it also softens skin around nails and removes dry cuticles.

Asi žiadny iný produkt na ruky, ktorý som kedy mala, nevoňal tak dokonale ako tento! Vôňa čisto umytých a hydratovaných rúk zaručená. Ak tento balzam používate niekoľko krát za deň počas dlhšieho obdobia (cca. 3-4 dni), pokožka okolo nechtov zmäkne a bude vláčnejšia.

download (3)

3. NATURE REPUBLIC Real Nature Mask Sheet -SHEA BUTTER / maska na pleť s bambuckým maslom

Must have for travelers and party monsters. Hydrates and freshens skin instantly, leaving it baby soft and radiant.

Jednoznačný must-have pre cestovateľov a párty drakov. Hydratuje a zjednocuje pleť na počkanie.

download (6)

4. TONY MOLY Mini Peach Lip Balm / balzam na pery s broskyňovou vôňou

I can´t get enough of how cute Tony Moly products are! This balm not only softens your lips, but also creates a great addiction on peaches.

Tony Moly výrobky sú asi to najrozkošnejšie na kozmetickom trhu. Tento balzam nielenže zjemní pery, ale taktiež vytvára nekonečnú závislosť na broskyniach.

download (10)

5. HOMEMADE CREAM FROM CROATIA / ručne vyrobený krém 

I bought this cream last summer on a holiday in Croatia, but actually started using it this month. I have to say, I can´t get enough of it.It makes skin super soft and remains so for the whole day. Sadly enough, I couldn´t find it anywhere online.  The main ingredient is Shea butter and coconut oil, so maybe by combining those two with some essential oil, you will get the same results.

Tento krém mám z minuloročnej dovolenky v Chorvátsku, ale začala som ho používať až tento mesiac. Bohužiaľ, nenašla som ho na žiadnom eshope. Zanecháva pleť jemnú po celý deň. Hlavné ingrediencie sú bambucké maslo a kokosový olej, čiže možno keď ich skombinujete s vašim obľúbeným esenciálnym olejom, dosiehnete podobné výsledky. 

download (4)

6. BENTON Snail Bee High Content Essence

One of the miracles of Korean Cosmetics – Essence. When you want to remain that clean feeling after your wash your face, but also the radiant glow of the moisturizer, without the feeling of heaviness. Favorite product of this month, satisfaction guaranteed (lol).

Jeden zo zázrakon Kórejskej kozmetiky- esencia. Keď si chcete ponechať pocit čistoty po tom, ako si umyjete tvár, no zároveň hydratovať a rozžiariť pleť bez zbytočného zaťaženia, ste na správnej ceste. Jednoznačne môj obľúbený produkt za tento mesiac. 

 

mariestupak

3 thoughts on “The Best of : Cosmetic Products : May 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s