Small steps

Processed with VSCO with e1 preset

Hey there! We did some quick photoshoot ( even though I wasn´t prepared at all) and you can clearly see, how tired I was. Next time, I should start studying for my exams even sooner, so I can have few nights of a quality sleep // lies, sweet lies.

I am starting to imply some changes into my lifestyle, which feels nice, but exhausting at the same time. Changing anything requires a lot of persistence and suffering .

“Growth is painful. Change is painful. But nothing is as painful as staying stuck somewhere you don’t belong.”

  • One of the most important ones is the waking up regime. My goal is to have waking time settled to 5 AM. It is hard. My eyes are closing in the middle of my productive day. But it is how it is. There is a certain time the body takes to assimilate to changes. I am still working on techniques how to fulfill this goal, and I will definitely make a long article on this topic as soon, as I will feel authorized to, but until then, you can find some major  inspo here, here and here.
  • Well, I don´t wanna be too dramatic saying that I need to change my lifestyle completely and I am going to free my soul and body and whatever they say in those motivational books, but for sure I wanna achieve consistency in my lifestyle. To keep those training plans and take my ass to the gym as much as I wish to. We can´t expect to have that Sofia Vergera body if we keep eating as Zach Galifianakis. Sad, but true. I would say if you really wanna hit that beach hard, 3-5 times a week in the gym is a must. Also, my life don´t really depend on those fries ( even though the crisp is heavenly).

Sprig is here, I hope the weather will realize it too and I will be able to put together some fresh outfits. Enjoy your week and leave some comments, so I can write about something you are interested in , and not only whining about my food habits haha. Seeya soon , kisses.


Čaukess! Predvčerom sme spackali nejaké rýchle fotky ( napriek tomu že som si vôbec nič nepripravila)  a je úplne zjavné, aká som bola unavená // sorry. Nabudúce sa musím začať pripravovať na písomky skôr, aby som sa mohla tesne pred poriadne vyspať // ach tie klamstvá, sladké klamstvá.

Začínam zmeničky , čo sa prejavuje neustálou únavou ale aj uspokojením // občas. Každopádne každá zmena si vyžaduje určité obety a to nie je ani trochu príjemné.

“Zmena je bolestivá, rast je bolestivý. Ale nič nie je také bolestivé, ako zostať zaseknutý na jednom mieste.”

// v preklade ten citát neznie až tak dramaticky

  • Jeden z mojich hlavných cieľov, je ranný režim , budík o 5 ráno. Znie to dosť hrozivo, a niekedy, keď sa mi vážne podarí vykopať sa z postele o piatej, som potom ešte pol dňa unavená a oči mi klipkajú jedna radosť. Po prečítaní všetkých možných článkov som ale usúdila, že táto zmena je potrebná a veľmi užitočná. Veľa mladých ľudí //vrátane mňa // si neuvedomuje, že produktivita počas dňa má klesajúcu tendenciu, a práve ranné vtáčatá majú veľký náskok pred nami, večnými spachtošmi. Zatiaľ stále bojujem s mojim vstávacím režimom, no akonáhle sa budem cítiť poverená vám zdeliť moje ohromné múdrosti, urobím tak v nejakom super narcistickom článku v budúcnosti. Zatiaľ si môžte niečo o vstávaní prečítať tu.
  • Veľkým krokom je taktiež zmena životného štýlu // ta dada, teatrálnosť vitaj späť //.  Nehovorím, že je to so mňou úplne tragické, to asi s nikým, ale jednoznačne mi chýba konzistentnosť . Prekonať sa a ísť do toho fitka 3-5 krát týždenne, inak tú zmenu na bruchu fakt nebude vidno // sorry //. Prestať sa napchávať ako taký bača, keď chcete mať postavu ako Sofia Vergera. Motto: Tak ako tie hranolky nepotrebujú  k životu teba, nepotrebuješ ani ty ich. 

Jar je v plnom prúde a dúfajme že počasie si to uvedomí tiež. Teším sa na prvé fresh jarné outfity. Užite si tento týždeň na max, nechajte nejaké komenty pod textom, nech viem čo vás zaujíma, a nemusíte stále čítať o mojich nacítených zmenách životného štýlu. Kisses

 

Processed with VSCO with e1 preset

Processed with VSCO with e1 preset

Processed with VSCO with e1 preset

Processed with VSCO with e1 preset

Pics by one and only Robin Nguyen

Outfit: Coat//Promod

Top//IvyRevel

Jeans //H & M

 Shoes// Zara

Clutch // Burberry

Sunglasses // Gentle Monster x Song of Style

Scarf // vintage

mariestupak

3 thoughts on “Small steps

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s