Comeback

 

 

Hello! It took me some time to process all the things that were happening, or better said, weren ´t happening in my life. I think every young person comes to the stadium, when nothing makes sense and you don´t have clue what you want or need. The time of change, the time of growth.

I realized how thankful I am and I should be, for all the people I have around me, ( and I have to say that I have the best luck for those), for the possibilities , memories and events, for all the beautiful things I can buy and all the good food I am able to buy. We get used to all these things very quickly, and forget how to see the sparkle in them. We want more, we want something new all the time , instead on working on what we have and letting it grow in our hands. I discovered that what I lack are : discipline, good routines and long- term drive.  I get fascinated by things very quickly, produce tons of ideas, plans, but at the end, usually none of it becomes reality. I sit behind my desk, reading some articles, checking youtube, postponing studying, working, gym, finding excuses why not to do something. It created me a lot of pain and problems.

So with all the humility, I will try to share my journey with you, making myself better and maybe inspiring some of you, having the same problems. 

Thank you very much for coming back to my blog, even when it was dull and I didn´t post often. I love you so! Seeya soon:)


 

Ahojte! Trvalo mi nejaký čas,  spracovať všetky  veci, ktoré sa udiali v mojom živote, alebo lepšie povedané, neudiali. Myslím, že každý mladý človek prichádza do štácia, keď nič nedáva zmysel, a nemá ani potuchy, čo chcet alebo potrebuje. Čas zmeny, rastu.

Uvedomila som si, ako som nesmierne vďačná, za všetkých ľudí, ktorých, mám navókol (a musím povedať, že mám to najväčšie štastie na ľudí), za možnosti, spomienky a udalosti, za  všetky krásne veci, ktoré si môžem kúpiť a skvelé jedlo ktoré si môžem kúpiť kúpiť. Máme tendenciu si veľmi rýchlo zvyknúť na dobré veci v našom živote, a zabúdame oslavovať ich iskru. Chceme viac, chceme stále niečo nové ,namiesto toho, aby sme tvorili , pracovali na svojich snoch a plánoch.  Zistila som, že to, čo mi chýba, je disciplína, kvalitná rutina a dlhodobá motivácia. Nechám sa veľmi rýchlo uniesť, fascinovať, vychrlím veľa nápadov, plánov, ale zvyčajne sa nič z toho nestane realitou. Sedím za svojím stolom a čítam  články, čekujem youtube, neustále odkladám čas na štúdium, prácu, cvičenie, nachádzam výhovorky, prečo niečo neurobiť, z čoho vznihá veľa bolesti a problémov. 

So všetkou pokorou, sa pokúsim podeliť o svoju cestu s vami, aby som mohla byť lepším človekom, a možno inšpirujem aj niektorých z vás s podobnými problémami. 

Ďakujem veľmi preveľmi, že stále navštevujete môj blog, aj keďsom neprispievala tak často a tak kvalitne, ako som chcela . Vidíme sa  čoskoro 🙂

Processed with VSCO with s2 preset

 

download (10)

Photograher: the one and only Robin Nguyen @robraah

 dress: Asos     shoes: Guess     vintage clutch

mariestupak

5 thoughts on “Comeback

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s