Bright Days Ahead

_DSC1080.jpg

Hey! I am still sick, I am drinking herb teas, eating all the doctor stuff I have prescribed and I think, I am sleeping 20 hours a day, but I can feel just a tiny bit of improvement. Whatever, I am holding on (holding on to my bed is not the worst think at all haha) and I hope that in few days I will be fit again. Finals are coming faster than I would like them to, and I am becoming to be a bit frustrated because I have too many plans and zero energy. Now I have to focus on my school and collect inspiration all around, because holiday season is the ultimate glam session, all about sequins, velvet and sparkles. I  CAN´T WAIT!!!!

Dress well ( better to look like potato then to be stuck in bed for two weeks), and enjoy all this Christmas craziness to the fullest. See you soon!

Ahojky. Ešte stále som chorá, popíjam bylinkové čaje, vyjedám všetky možné medikamenty od doktora a mám pocit, že spím 20 hodín denne, ale zatiaľ vidím len veľmi malé zlepšenie. Nevadí, vydržím to nejako ( povedzme si na rovinu,vydržať v teplučkej posteli nie je až taká tragédia) a dúfam že čoskoro už budem fit. Písomky sa blížia rýchlejšie ako by som chcela a začínam byť trocha frustrovaná, pretože nenaplňujem skoro žiadne plány pretože muja energia je na bode mrazu. Musím sa sústrediť na školu a popri tom zbierať inšpiráciu všade navôkol, pretože Vianočné obdobie je za dverami a s ním aj všetky flitre,zamat a třpitky . Namôôôžem sa dočkať!!!

Poriadne sa obliekajte ( radšej vyzerať ako zababušený zemiašik, ako ležať v posteli va týždňe) a užívajte si toto predvianočné šialenstvo! xoxo

_dsc1078

_dsc1086

mariestupak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s