Black Friday weekend

dsc1016xmx

Hello my friends.I am literally drowning in schoolwork. My finals are coming, I need to finish projects and essays urgently and all I do is overeating cinnamon buns. That´s right. Cinnamon buns are hitting me again. Carbs or no carbs?- that´s the question.

However, I am planning my story article about environment-friendly shopping, or how I like to call it, the black book of fashion, second-hands and outlet stores, which I will (finally) visit and try to find all the  wonders that these places offer.I see it as a big challenge and honestly, I am super exited about all the materials and fur coats and vintage jeans and….. well, I really can´t wait. I did not visit any store of this kind in a long time and I have to say, they have something that no other shop has, the mystery of the old times. Who bought it before? Who was wearing it? How many kisses happened wearing that jacket? You are buying product with a story to tell.

I also wanted to talk about my feelings about this “black Friday weekend”, but I decided to postpone it a bit. On  Friday,I wanted to go out and check some of the sales and see, what is going on ( I have never done” the big black Friday shopping “before). My shopping finished after 10 minutes that I spent in H&M, after I got hit by the girl (her elbow) when she was looking for her size of shoes ( very, very determinedly). I have bought cool jeans ( that I even did not dare to try on), the vintage style that I was hunting for a long time. My first and, I think, the last black Friday shopping. I would love to write all my observations and opinions about this “fiesta de consumption”, but I have to focus on my school work now. Hopefully I will find a time and make some research about what this day brings to people and environment.

See you very soon:) I am also planning vlog about my skin problems and how I solved them (almost), as well as my minimalist makeup routine. Let me know what do you want to see first!! ♡♡♡

Ahojte kamoši. Topím sa v školských povinnostiach, prichádzajú záverečné skúšky, a musím (urgentne) dokončiť všetky projekty a eseje. Namiesto toho sa prejedám škoricovými rolkami. Karbohydráty , alebo nie?- to je otázka.

Každopádne pre vás chystám príspevok o nakupovaní, ktoré je priateľské k prostrediu aj k vašej peňaženke. Čierna kniha módy (aspoň tak je to prezentované v médiách), secon-handy a outlety. Cez týždeň ich chcem preskúmať a objaviť všetky tajomstvá, ktoré tieto obchody ponúkajú.  Je to pre mňa veľká výzva, a úprimne povedané, nemôžem sa dočkať všetkých tých materiálov, kožuchov a retro nohavíc. Už dlho som nenavštívila tento typ obchodov a musím povedať , že pre mňa vždy mali akési čaro, čaro starých čias. Kto si to predo mnou kúpil? Kto to nosil? Koľko bozkov sa odohralo práve v tejto bundičke? Nekupujete si iba produkt, ale aj príbeh.

Taktiež som sa chcela rozpísať o mojich pocitoch z “čierneho piatku” a celého tohto víkendového šialenstva., ale môje rozčarovanie pomaly ustupuje a rozhodla som sa, že túto tému nechám na inokedy ( pripisujem to škoricovým rolkám a kokosovému mlieku). Chcela som ísž v piatok von a pozreť sa na nejaké zľavy, nech viem, čo je vo veci ( ešte nikdy som nebola robiť tieto masové, “čierno-piatkové “nákupy). Moje nakupovanie skončilo 10 minút po tom, ako ma nejaké dievčatko udrelo lakťom v H&M-ku. Kúpila som si zato ale superduper retro rifle, ktoré som už nejaký ten čas hľadala. Môj prvý ( a myslím že aj posledný) čierny piatok. Chcela by som sa rozpísať o mojich postrehoch a názoroch na túto “fiestu konzumu”, ale momentálne sa musím sústrediť na školu . Dúfam že si čoskoro nájdem čas, a prečítam si niečo o tom, čo tento deň prináša ľudom a životnému prostrediu.

Vidíme sa čoskoro!Plánujem nejaké videá o problémoch s pleťou, ktoré som ešte nedávno mala aj ja, a o tom, ako sa mi ich podarilo vyriešiť, a tiež video o mojej minimalistickej make-up rutinke. Napíšte mi, čo by ste chceli vidieť ako prvé!  ♡♡♡

mariestupak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s